W krajach Europy okupowanych przez nazistowskie Niemcy ocaleni i rodziny ofiar wciąż pamiętają zbrodnie wojny i okupacji oraz opór w tysiącach miejsc. Wydarzenia tamtych czasów, w większości mordercze i krwawe, które ostatecznie zakończyły się klęską zdobywców i zwycięstwem koalicji antyhitlerowskiej i ruchu oporu, są częścią zbiorowej pamięci tych krajów i są udokumentowane w licznych muzeach i instytutach historycznych. Niezliczone pomniki, tablice pamiątkowe i kamienie oddają cześć ofiarom i bojownikom ruchu oporu. Podróżni z Niemiec – z wyjątkami – rzadko odwiedzają miejsca i znaki pamięci. Często nic nie wiedzą o swoim istnieniu. Istotne informacje i prezentacje w języku niemieckim są zwykle trudne do znalezienia. Chociaż są one zawarte w naukowej lub specjalnej "literaturze pamiątkowej", zwykle są trudno dostępne lub znalezione na stronach internetowych, które odnoszą się do poszczególnych miejsc lub poszczególnych tematów.
Strona internetowa www.gedenkorte-europa.eu chce zachęcić do odwiedzania tych miejsc pamięci, pokazać sposoby dotarcia tam i zaoferować wstępne informacje. Odpowiednie źródła, literatura i odniesienia medialne oraz bibliografia i katalog mediów przypisany do krajów związkowych wskazują na dogłębne możliwości informacyjne.
W poszukiwaniu informacji o miejscach, które nie są pokazywane, pomocna może być literatura i odniesienia do mediów oraz internet. Sugestie i uzupełnienia, sugestie i uwagi krytyczne od odwiedzających stronę główną są mile widziane pod nagłówkiem „Kontakt”.
Obecnie miejsca pamięci są przedstawiane we Francji, Grecji, Włoszech i na Litwie, a także od teraz w Polsce. Są one sortowane według regionu – w Polsce według województwa. Wyjaśniono wyjątki od tych przepisów. Wybrane krótkie biografie i słowa kluczowe uzupełniają informacje regionalne i lokalne. Kompletność nie jest w żaden sposób poszukiwana – nie jest możliwa po prostu ze względu na dużą liczbę dotkniętych miejsc.
Projekt „Miejsca Pamięci Europa” Niemieckiej Grupy Badawczej Ruchu Oporu 1933-1945 (Studienkreis Deutscher Widerstand e.V.) był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Otto-Brennera i Fundacji Rosa-Luxemburg oraz darowizn prywatnych.
Redakcja: Thomas Altmeyer (koordynacja), Dr. Florence Hervé (Bretania i departament Loire-Atlantique), Christoph Jetter / Hanni Skroblies (Włochy i Litwa), Hermann Unterhinninghofen (Francja i Polska). Prace redakcyjne nad Grecją zostały zakończone po odejściu Sabine Bade (2018).
Współpraca: Lennart Bartelheimer, Pascal Kasperczyk, Elke Francesca Skroblies, Michaela Wilhelm.
Frankfurt/Main, Luty 2022